19/03/18 Απολογισμός και συμπεράσματα. Η αγωνιστική περίοδος 2017-18 είναι πλέον παρελθόν για την ομάδα του Μ.Γ.Σ. ΑΡΗ Παντελεήμονα και ήρθε η ώρα να γίνει ο απολογισμός της χρονιάς που πέρασε. Ο σύλλογος αγωνίστηκε στον Ανατολικό όμιλο της Α' κατηγορίας μετά την αναδιοργάνωση των κατηγοριών από τη διοργανώτρια Ε.Π.Σ. Κιλκίς και τον προβιβασμό του σε αυτή. Στον θεσμό του κυπέλλου ο Μ.Γ.Σ. ΑΡΗΣ Παντελεήμονα πέρασε στην δεύτερη φάση άνευ αγώνα όπου εκεί αποκλείστηκε από την ομάδα του ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ Παλιού Αγιονερίου χάνοντας με 7-0 σκορ. Με τον Χονδρόπουλο Ηλία στο τιμόνι του, με το σύνολο των ποδοσφαιριστών να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και με την διοίκηση να προσπαθεί για το καλύτερο η επίτευξη του αρχικού στόχου της παραμονής στην κατηγορία επετεύχθη. Τερμάτισε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 16 βαθμούς σε 18 αναμετρήσεις και συντελεστή 23-39 τέρματα. Πέτυχε 4 νίκες 4 ισοπαλίες ενώ ηττήθηκε 10 φορές. Πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Σιάνας Νικόλαος με 6 τέρματα ενώ στη δεύτερη θέση με 5 βρέθηκαν οι Νικολαΐδης Ευστάθιος και Παναγιωτίδης Πασχάλης. Στην επόμενη αγωνιστική περίοδο 2018-19 ο Μ.Γ.Σ. ΑΡΗΣ Παντελεήμονα θα συμμετάσχει για 11η φορά στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κιλκίς κάνοντας ένα νέο ξεκίνημα με την νεοεκλεγείσα διοίκηση που θα προκύψει μετά τις επικείμενες εκλογές.